تفاوت Decentralized و Distributed چیست؟ و این موضوع چه ربطی به بلاکچین های خصوصی و عمومی دارد؟

اصطلاحات غیرمتمرکز (Decentralized) و توزیع شده (Distributed) اغلب هنگام صحبت در مورد بلاک چین استفاده شده و اغلب هم اشتباه گرفته می‌شوند، چرا که تفاوت همیشه آشکار و مسئله همیشه روشن نیست.

برای مثال پروتکل بلاکچین بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز مبادله ارز دیجیتال بوده که در این حال یک نمونه تکنولوژی دفتر کل (Ledger) توزیع شده هم هست؟ پس این موراد یعنی چی؟

در واقع متمرکز یا غیر متمرکز بودن یک سیستم به سطوح کنترل اشاره داشته در صورتی که توزیع شده یا غیر توضیع شده مرتبط با محل فیزیکی و جغرافیایی است.

در یک سیستم متمرکز، کنترل فقط توسط یک نهاد (به عنوان مثال یک شخص یا یک سازمان) اعمال می شود در صورتی که در یک سیستم غیرمتمرکز، هیچ نهاد کنترل کننده واحدی وجود ندارد و در عوض، کنترل بین چندین نهاد مستقل مشترک است.

در یک سیستم غیر توزیع شده (Co-located)، تمام قسمت های سیستم در یک مکان فیزیکی قرار دارند (برای مثال یک دیتاسنتر) در صورتی که در یک سیستم توزیع‌شده، بخش‌هایی از سیستم در مکان‌های فیزیکی جداگانه قرار گرفته اند.

در ادامه با یک مثال به توضیح این دو معقوله میپردازیم:

تصور کنید بر روی مک بوک خود که سیستم عامل آن مکینتاش است در حال نوشتن یک مقاله با نرم افزار اپل پیجز هستید. این ستاپ هم متمرکز و هم غیر توضیع شده (هم محل) است. یک سازمان یعنی اپل هم سخت افزار (مک بوک) هم نرم افزار (اپل پیجز) و هم سیستم عامل (مکینتاش) را کنترل میکند (متمرکز). همچنین هم نرم افزار و هم سخت افزار در یک نقطه یعنی بر روی مک بوک شما در یک محل فیزیکی نصب شده اند (غیر توضیه شده یا هم محل).

حالا تصور کنید که از یک سیستم عامل متن باز مانند اوبونتو (Ubuntu) و از یک نرم افزار متن باز ورد بر روی سخت افزار خود استفاده میکنید. افراد و سازمان های مختلفی به تکامل هم نرم افزار و هم سیستم عامل شما کمک میکنند که این مسیله اکنون ستاپ شما را غیر متمرکز میکند. اما از آنجایی که هنوز بر روی یک سخت افزار و در یک محل فیزیکی سیستم عامل و نرم افزار نصب هستند هنوز هم ستاپ شما غیر توضیع شده و یا هم محل می باشد.

با توجه به مثال های بالا یک سیستم متمرکز اما توزیع شده به نظر متناقض می آید اما اگذ به تعاریف متمرکز و توزیع شده به چشم کنترل و مکان نگاه کنیم نمونه زیر مثالی متناسب خواهد بود.

برای مثال یک خدمات دهنده فضای ذخیره سازی ابری را در نظر بگیرید (آژور یا آمازون وب سرویس یا ….). داده های شما ممکن است در هر نقطه ای از دنیا در یکی از دیتاسنتر های خدمات دهنده قرار بگیرند، تکه تکه شده (Sharded) و یا برای امنیت بیشتر اطلاعاتتان و جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات و در دسترس بودن چندین نسخه از روی اطلاعاتتان کپی برداری (Replicated) شده و بر روی ماشین های مختلف قرار گیرد. اما جدا از اینکه اطلاعاتتان کجا باشد و چند نسخه از آن کپی شده باشد هنوز سازمان خدمات دهنده فضای ابری کنترل همه چیز را در اختیار دارد و این مثال یک نمونه از سیستم متمرکز و توزیع شده است.

برای مثال آخر که یک سیستم توزیع شده غیر متمرکز می باشد بیت کوین یک مثال مناسب است. بیت کوین یک سیستم بلاکچین بوده که قابلیت تغییر به وسیله خواست یک نهاد را نداشته (غیر متمرکز) و تشکیل شده از شبکه ای متصل به هم از تعداد زیادی ماینر و کامپیوتر هاست که به صورت نظیر به نظیر در گستره جهانی به هم وصل هستند (توزیع شده).

بعد از این مثال ها و توضیح ها اکنون میتوانیم به سادگی به این درک برسیم که وقتی صحبت از بلاکچین های خاص به میان می آید چقدر با عبارات غیر متمرکز و توزیع شده همخوانی دارند.

هر چند بلاکچین های عمومی غیر متمرکز بوده، بلاکچین های خصوصی معمولا توسط یک نهاد کنترل می شون. برخی از صاحب نظران به همین دلیل معتقد هستند که نباید این بلاکچین های خصوصی را به دلیل متمرکز بودن با لفظ بلاکچین خطاب قرارداد.

همچنین بلاکچین های غیر متمرکزی که از یک سیستم اجماع استخراج مانند Proof of Work استفاده میکنند ممکن است به دلیل قدرت گرفتن بیش از حد یک ماینر یا گروهی از ماینر ها (Miner Pool) غیر متمرکز بودن خود را از دست داده و منجر به تهدید حمله ۵۱ درصدی می شود.

همچنین صرافی های ارز های دیجیتال که خدمات معاملات ارز های دیجیتال غیر متمرکز را به کاربران خود ارائه می دهند می توانند باعث به وجود آمادن ریسک و غیر متمرکز شدن شوند. برای مثال صرافی Mt. Gox را در نظر بگیرید، زمانی این صرافی به عنوان بزرگترین صرافی آنلاین برای خرید و فروش بیت کوین شناخته می شد. این صرافی توسط یک نهاد کنترل می شد، امنیت بسیار پایینی داشت و در نهایت چندین بار قبل از اینکه به کلی تعطیل شود هک شد و باعث ضرر های گسترده ای شد.

حتی بلاکچین های بیت کوین و اتریوم که طراحی آنها کاملا غیر متمرکز است نیز در یک مطالعه کامل که توسط دانشگاه کرنل صورت گرفته به عنوان کاملا غیر متتمرکز نیستند (not particularly decentralized) رتبه بندی شده اند. این مطالعه نشان داد که قدرت در میان تعداد نسبتاً کمی از ماینرها یا استخرهای ماینینگ متمرکز بوده و همچنین این بلاک‌چین‌ها کمتر از آن چیزی که تصور می‌شود توزیع شده و بسیاری از نود های بلاک چین به صورت فیزیکی تنها در چند مرکز داده بزرگ واقع شده اند.

برای نتیجه گیری میتوان بیان کرد که درجاتی از عدم تمرکز و توزیع وجود دارد، و این دسته بندی ها باینری و صفرو یکی نیستند. (رومی روم و یا زنگی زنگ). چه مقدار توزیع شدگی و یا عدم تمرکز مناسب است کاملا به اهداف شما بستگی دارد.

دیدگاه‌ها (0)
دیدگاه خود را بنویسید