Nasdaq بازار های مالی را به ابرها می برد

اتفاقی که رگولاتوری های مالی جهانی نسبت به آن بسیار حساس بودند، بالاخره در حال اتفاق افتادن است.

Nasdaq اعلام کرد که از ابتدای سال ۲۰۲۲ مهاجرت مرحله ای بازارهای ابزارهای مالی خود به خدمات ابری آمازون را شروع میکند و این فرآیند با مهاجرت بازارهای اختیار معامله ایالات متحده آمریکا شروع می شود.

در نظری دیگر Nasdaq اعلام کرده است که طی یک قرن آینده یعنی تا ۲۰۳۲ تمامی ۲۵ بازار مالی خود را به پلتفرم های رایانش ابری منتقل خواهد کرد. در صورت به وقوع پیوستن این حرکت Nasdaq به صورت صد درصدی ابری خواهد شد.

این حرکت، که با رویکردی مرحله‌ای با بازار Nasdaq MRX؛ بازار اختیار معامله در ایالات متحده شروع می‌شود، شامل انتقال مقادیر عظیمی از داده‌های عملیات بازار به یک سرویس ابری شخص ثالث است. Nasdaq جدول زمانی برای جابجایی سایر بازارهای خود هنوز اعلام نکرده است.

آدنا فریدمن، مدیر اجرایی این شرکت، روز سه‌شنبه در کنفرانس AWS در لاس‌وگاس اعلام کرد که جاه‌طلبی Nasdaq این است که «خدمات خود را صد در صد به ابر منتقل کند». خانم فریدمن گفت: “ما با همکاری نزدیک با مشتریان، انتقال بازارهای بیشتری را به پلتفرم های ابری دنبال خواهیم کرد.”

Nasdaq همچنین قبلاً عنوان کرده بود که تمام بیش از ۲۵ بازار آن در دهه آینده در فضای ابری میزبانی خواهند شد. این بازار ها شامل شش بازار سهام در آمریکای شمالی، از جمله بازار سهام Nasdaq و همچنین شش بازار مشتقه سهام، بازارهای Nasdaq بالتیک و Nasdaq نوردیک، و بازارهای با درآمد ثابت و کالا هستند.

بخش خدمات مالی در پذیرش رایانش ابری نسبت به سایر صنایع کندتر بوده است که بخشی از آن ناشی از نظارت دقیق سازمان های قانون گذار بر بانک‌ها و صرافی‌ها و همچنین نگرانی در مورد نقض داده‌های حساس مشتری است. با این اعلام عمومی Nasdaq انتظار میرود که روندی در میان موسسات مالی، بانکی، بیمه و بورس برای مهاجرت به فضای ابری شکل بگیرد.

لری تاب، رئیس واحد تحقیقات ساختار بازار در بلومبرگ اینتلیجنس گفت: «تا جایی که بازار های مبادله ای و صرافی ها؛ شرکای تجاری و سرمایه‌گذاران خود را از بین نبرند، حرکت به سمت فضای ابری به مبادلات، انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد. همچنین افراد بیشتری را قادر می‌سازد با هم ارتباط برقرار کنند و آنها را قادر می‌سازد راحت‌تر به هم متصل شوند.

در اوایل این ماه، CME Group Inc. و Alphabet Inc. برای انتقال هسته مبادلات اصلی CME به فضای ابری گوگل قراردادی منعقد کردند. این خبر همراه با اعلام جدید Nasdaq هر دو مهاجرت هر چه بیشتر این صنایع لاک پشتی به سمت رایانش ابری را نوید می دهد.

Nasdaq در حال حاضر میلیاردها سوابق تراکنش را در انبار داده ای که توسط AWS اداره می شود، از جمله سفارشات روزانه و اطلاعات بازار ارسال شده توسط معامله گران را ذخیره می کند. در طول سال ها، این شرکت تعدادی از خدمات و سرویس ها خود را به AWS انتقال داده است که از جمله آنها میتوان به سیستم مدیریت درآمد این شرکت برای بازارهای ایالات متحده و اروپا اشاره کرد. رابطه موجود Nasdaq با AWS دلیل بزرگی برای انتخاب Amazon.com برای میزبانی بازارهای مالی این مرکز تبادل ابزار های مالی است.

سیستم‌ها و برنامه‌های ابری در مراکز داده که توسط ارائه‌دهندگان شخص ثالث، از جمله غول‌های فناوری مانند Amazon.com، Microsoft Corp. و Alphabet Inc. Google اداره می‌شوند، میزبانی می‌شوند. این سیستم‌ها کاربران را قادر می‌سازند تا به سرعت؛ منابع مورد نیاز را بر اساس تقاضا، با سهولت بسیار بیشتری به صورت خودکار نسبت به مراکز داده خودشان، مقیاس دهند.

آقای پترسون مدیر فناوری اطلاعات Nasdaq؛ پلتفرم های ابری را به دلیل حفظ Nasdaq از تعلیق معاملات در ماه ژانویه به دلیل جنون مشتریان برای خرید سهام شرکت GameStop Corp و تعداد دیگری از شرکت های خوش اقبال که از طریق کارگزاری ها به سمت Nasdaq سرازیر شد و موجب نوسانات شدید بازار و افزایش حجم شدید مبادلات شد حفظ کرد، را مورد تقدیر قرار داد.

او گفت که انتقال بازارها به فضای ابری این پتانسیل را دارد که امنیت بیشتر، قابلیت اطمینان بیشتر و مقیاس پذیری بهتر یا توانایی افزایش خودکار منابع پردازشی را فراهم کند. آقای پیترسون گفت Nasdaq و AWS همچنین می توانند محصولات و خدمات جدید مبتنی بر ابر برای مشتریان Nasdaq ایجاد کنند.

اسکات مولینز، رئیس توسعه تجارت خدمات مالی بین المللی در AWS گفت: که استفاده رو به رشد Nasdaq از سیستم های ابری ناشی از نیاز به کشش و انعطاف پذیری برای کنترل نوسانات بازار، همراه با صدها میلیارد معامله و سفارش در هر روز است.

خانم فریدمن گفت که خبر روز سه‌شنبه متمرکز بر مهاجرت موتورهای تطبیق این مرکز مبادله ابزار های مالی است، سیستم‌هایی که خریداران و فروشندگان را به هم متصل می‌کنند و پردازش تعداد زیادی از اطلاعات بازار و معاملات را انجام می‌دهند، که بسیاری از آنها توسط شرکت‌های تجاری پرسرعت ارائه شده‌اند که به پردازش سفارش‌ها توسط سیستم‌های بورس عادت دارند.

آقای پیترسون گفت که در مرحله اول این حرکت، ارتباط سرویس ابری آمازون با مرکز داده Nasdaq برای بازارهای سهام و اختیار معامله در ایالات متحده در کارترت، نیوجرسی،  متصل خواهد شد و AWS منابع سخت افزاری خود را جهت گسترش رایانش به AWS در آنجا نصب خواهد کرد. او گفت که کارگزاران اجازه خواهند داشت سرویس های خود را به همان روشی که در حال حاضر به سرورهای Nasdaq متصل می شوند به سرورهای AWS متصل کنند.

دیدگاه‌ها (0)
دیدگاه خود را بنویسید